“ზოგიერთი ადამიანის უფლებების დაცვის ეროვნული სამოქმედო გეგმა” – თბილისი პრაიდის განცხადება
სახელმწიფო, რომელიც ევროინტეგრაციის გზაზე წინ მიიწევს, ადამიანის უფლებების დაცვას სრული სერიოზულობით უნდა ეკიდებოდეს. სამწუხაროდ, 31 ოქტომბერს მთავრობის ადმინისტრაციის მიერ წამოწყებული მორიგი ფსევდო-დემოკრატიული პროცესი ადამიანის უფლებათა დაცვის ეროვნული დოკუმენტების გარშემო, წინააღმდეგობაში მოდის ადამიანის უფლებების პრინციპებთან და ევროკომისიის რეკომენდაციებთან.
8 ნოემბერს გამოქვეყნებულ ანგარიშში, ევროკომისია წერს, რომ საქართველომ უნდა მიიღოს ადამიანის უფლებათა ინკლუზიური სამოქმედო გეგმა, რომელიც დაიცავს თითოეული მოქალაქის, მათ შორის ლესბოსელი, გეი, ბისექსუალი, ტრანსგენდერი და ქვიარი ადამიანების უფლებებს. საქართველომ ასევე უნდა უზრუნველყოს შეკრებისა და გამოხატვის თავისუფლება თითოეული მოქალაქისთვის.
გაზაფხულზე დამტკიცებული დისკრიმინაციული ეროვნული სტრატეგიის (2022-2030) შემდეგ, განსაკუთრებით კი იმ პირობებში, როდესაც ხელისუფლების მხრიდან სიძულვილზე დაფუძნებული რიტორიკა და ქმედებები დღითი-დღე ძლიერდება, არ გაგვკვირვებია სამწლიანი სამოქმედო გეგმიდანაც ლგბტქ ადამიანების მიზანმიმართული ამოშლა. მაშინ, როდესაც კვლავ ელემენტარული უფლებებისთვის გვიწვევს ბრძოლა, “ქართული ოცნება” ჰომოფობიისა და ტრანსფობიის ინსტიტუციონალიზაციას უწყობს ხელს, რითაც ცდილობს გადაფაროს რეალური პრობლემები, რომლის წინაშეც ჩვენი სახელმწიფო და საზოგადოება დგას. ხელისუფლება აწარმოებს რეგრესულ, ადამიანის უფლებებისა და თავისუფლებების შეზღუდვაზე დაფუძნებულ პოლიტიკას და პირდაპირ უარს ამბობს კონსტიტუციით გარანტირებული უფლებების დაცვაზე.
გვჯერა, რომ საქართველოს ყველა მოქალაქე ვიმსახურებთ თანასწორ, დისკრიმინაციისგან თავისუფალ გარემოში ცხოვრებას. ქვიარ ადამიანების უფლებები უნდა იყოს ისევე დაცული, როგორც ყველა სხვა ადამიანის უფლებები. ველით უფლებადამცველების, სხვადასხვა სოციალური ჯგუფის, მედიის წარმომადგენლების, ხელოვანების, საზოგადოების ფართო ჯგუფების მხრიდან პრინციპულ, თანმიმდევრულ და მკაცრ პოზიციას ჩვენი გარიყვის მორიგ, უკიდურესად მავნე მცდელობაზე. ჯერ კიდევ არის შანსი, რომ ადამიანის უფლებათა სამოქმედო გეგმის საბოლოო რედაქციაში დავაბრუნოთ ლგბტქ ადამიანები და ვაქციოთ ის ინკლუზიურ, ადამიანის უფლებებისა და ევროინტეგრაციის პრინციპების შესაბამის დოკუმენტად.

The state that is progressing toward European integration should actively promote the protection of human rights. Unfortunately, the recent pseudo-democratic process regarding national human rights documents, initiated by the Administration of the Government of Georgia on October 31, contradicts the recommendations of the European Commission and fundamental human rights principles.
In its Enlargement Policy communication, published on November 8, the European Commission emphasizes that Georgia should implement an inclusive human rights action plan that also addresses the rights of LGBTQ community. Georgia should also guarantee freedom of assembly and expression for all.
Following the discriminatory National Strategy of Human Rights of Georgia (2022-2030) approved in the Spring, and the increasingly hostile rhetoric and actions from the government, it came as no surprise that LGBTQ individuals were removed from the National Human Rights Action Plan (2024-2026). While the LGBTQ community continues to struggle for basic rights and freedoms, the Georgian Dream government institutionalizes homophobia and transphobia, attempting to cover up the real issues affecting the country and the society. The Georgian Dream is following a regressive path that restricts human rights and freedoms while refusing to protect constitutionally guaranteed rights.
We firmly believe that every citizen of Georgia should enjoy the freedom to live without discrimination and persecution. The rights of LGBTQ people should be protected just as the rights of all individuals. We eagerly await the solidarity of various social groups, media representatives, artists, activists, and organizations to firmly reject the government's divisive, discriminatory, and harmful attempt to exclude LGBTQ individuals. There is still an opportunity to include LGBTQ rights in the final version of the human rights action plan, ensuring that the document aligns with principles of human rights protection and European integration.