“თბილისი პრაიდი” ეხმიანება ტაილანდის მოქალაქის, ტრანსგენდერი ქალის მკვლელობის ფაქტს
“თბილისი პრაიდი” ეხმიანება ტაილანდის მოქალაქის, ტრანსგენდერი ქალის მკვლელობის ფაქტს, რაც ქვეყანაში არსებული ტრანსფობიური სიძულვილის კიდევ ერთი საგანგაშო გამოვლინებაა. ვუსამძიმრებთ გარდაცვლილის ოჯახსა და მეგობრებს და მოვუწოდებთ სახელმწიფოს გადადგას ეფექტური ნაბიჯები ტრანსფობიური ძალადობის დასასრულებლად.
2021 წლის 31 ოქტომბერს, თბილისში, ტაილანდური მასაჟის ცენტრში სასტიკად მოკლეს ტაილანდის 38 წლის მოქალაქე, რომელიც საქართველოში სამუშაოდ იმყოფებოდა. დაჭრილია სალონის კიდევ ერთი ტაილანდელი თანამშრომელი, რომელმაც თავდამსხმელისთვის ხელის შეშლა სცადა. Საქართველოს Პროკრატურის ინფორმაციით, ბრალდებული Მასაჟის ცენტრში “გენდერული იდენტობის ნიშნით შეუწყნარებლობის მოტივით, ტრანსგენდერების მოკვლის მიზნით მივიდა”. Მკვლელობაში ბრალდებული 23 წლის კალათბურთელი ვ.ც.-ია, რომელსაც პროკურატურამ ბრალი უკვე წაუყენა და სასამართლომ აღკვეთი ღონისძიების სახით პატიმრობა შეუფარდა.
Საგანგაშოა საქართველოში არსებული ჰომო/ტრანსფობიური ძალადობრივი კულტურა, რომელიც ნორმალიზებული და წახალისებულია სხვადასხვა საზოგადოებრივი, პოლიტიკური და რელიგიური ჯგუფის მიერ. ქვეყანაში ანტიდისკრიმინაციული კანონები და პოლიტიკები არსებობს ფორმალურად, რეალურად კი, ლგბტ+ თემის წევრების თანასწორუფლებიანობა საზოგადოებრივი ცხოვრების თითქმის არცერთ სფეროში არ არის სათანადოდ დაცული. სახელმწიფო უარს აცხადებს ჰომო/ტრანსფობიის პრობლემის აღიარებაზე. Სახელმწიფოს მიერ ძალადობასთან დაპირისპირება მოჩვენებითია, მეტიც, იგი უშუალოდ მონაწილეობს ლგბტქ+ ადამიანების დევნაში, რაც ცხადად დაგვანახა 2021 წლის 5-6 ივლისს მოვლენებმა.
Სასიცოცხლოდ აუცილებელია სახელმწიფომ გაიაზროს და შეასრულოს საკუთარი პოზიტიური ვალდებულება ძალადობის აღმოფხვრისა და თანასწორობისკენ სწრაფვის პროცესში. აუცილებელი თუმცა არასაკმარისია ძალადობის ინდივიდუალურ შემთხვევებზე რეაგირება.
მოვუწოდებთ სახელმწიფო სტრუქტურებს დაუყონებლივ დაიწყონ სისტემური მუშაობა ჰომოფობიისა და ტრანსფობიის შესამცირებლად, Მათ შორის ფართო საგანმანათლებლო აქტივობებისა და ცნობიერების ამაღლების გზით, რაც სამომავლოდ ლგბტქ+ ადამიანებისთვის შექმნის უსაფრთხო და ღირსეულ საცხოვრებელ გარემოს. ისე როგორც არასდროს, დგას ჰომოფობიის სისტემურად გააზრების და მასთან ეფექტური ბრძოლის საჭიროება.

Tbilisi Pride addresses the brutal murder of a Thai citizen
Tbilisi Pride addresses the brutal murder of a Thai citizen, a transgender woman - another alarming manifestation of transphobia in the country. We extend our condolences to the family and friends of the deceased and call on the state to take effective steps to end transphobic violence.
On October 31, 2021 a 38 year-old Thai citizen, who resided for work in Georgia, was brutally murdered at one of the Thai massage parlours in Tbilisi. Another employee of the parlour, who tried to stop the attacker, suffered severe injuries. As per the Prosecutor’s Office of Georgia, “the accused came to the massage salon on G. Akhvlediani Street in Tbilisi on the grounds of intolerance of gender identity, to kill transgender people” The accused is a 23 year-old V.TS. who was pressed charges by the Prosecution and was ordered pre-trial detention by the court.
The homophobic and transphobic violence in Georgia that is normalized and promoted by different social, political and religious groups is alarming. Existing antidiscrimination laws and policies are a mere formality. In fact, LGBTQ+ people still form one of the most vulnerable groups in society, experiencing discrimination in almost all spheres of public life (Public Defender of Georgia 2020). The state refuses to recognize the problem of homo/transphobia. Fighting against homophobic violence by the state is illusory. Moreover, the state is directly involved in the persecution of LGBTQ+ community which was evidently revealed in the course of the events of July 5-6, 2021.
It is of vital importance for the government to understand and fulfill its positive obligations with respect to prevention of violence and promotion of equality. Addressing individual cases of violence is essential yet not enough. Combating homophobia and transphobia requires urgent and systemic work, including large scale educational and awareness raising activities which will create safe and decent living environment for LGBTQ+ community in the future. The need to systematically understand and combat homophobia has never been this important before.
Taking the above into account, “Tbilisi Pride” calls on relevant bodies:
The Ministry of Internal Affairs and the Prosecutor’s Office:
Conduct effective and timely investigation on the case of the murder of the Thai citizen and take all measures that will reveal alleged discriminatory motive of the crime.
The Government of Georgia:
Develop policy to effectively prevent and address hate crimes. The policy should combine law enforcement, social, penitentiary and educational policy directions simultaneously and be based on effective and real coordination of relevant bodies.
With the involvement of LGBTQ+ community groups, develop and implement long-term educational and informational policies designed to transform the culture and to eliminate prejudices that give rise to violence and inequality in the society