სტრასბურგის სასამართლომ საქართველოს წინააღმდეგ საქმე დაარეგისტრირა
ადამიანის უფლებათა ევროპულმა სასამართლომ განსახილველად დაარეგისტრირა საქმე: “თბილისი პრაიდი” და სხვები საქართველოს წინააღმდეგ.
აღნიშნული საქმე ეხება გასული წლის 5-6 ივლისის მოვლენებს - ძალადობრივი ჯგუფების მიერ “ღირსების მარშის” ორგანიზატორებისა და ლგბტ აქტივისტების წინააღმდეგ მიმართულ ფართომასშტაბიან და ორგანიზებულ ძალადობას.
მომჩივნები სტრასბურგის სასამართლოს სთხოვენ დაადგინოს ადამიანის უფლებათა ევროპული კონვენციის მე-14 მუხლის დარღვევა მე-3 და მე-11 მუხლებთან კავშირში, რაც გულისხმობს დისკრიმინაციული მოტივით ღირსების შემლახველ მოპყრობასა და შეკრების თავისუფლების ხელყოფას.
მომჩივნები განსაკუთრებულ ყურადღებას ამახვილებენ 5 ივლისს მომხდარი ძალადობის პრევენციის მიზნით სახელმწიფოს უმოქმედობაზე, ძალადობის ორგანიზატორების დაუსჯელობაზე, ჩადენილი დანაშაულების არაეფექტურ გამოძიებასა და პროკურატურის მიერ მსხვერპლების დაზარალებულად არ ცნობაზე.
მნიშვნელოვანია, რომ სტრასბურგის სასამართლოს გადაწყვეტილებით აღდგეს მომჩივნების დარღვეული უფლებები და სახელმწიფოს დაეკისროს შესაბამისი პასუხისმგებლობა მისი უმოქმედობისათვის.

The European Court of Human Rights (ECtHR) has registered an application for the case Tbilisi Pride and others v. Georgia.
The given case concerns the events of July 5-6, 2021 - a large-scale violence organized by far-right mobs against the organizers of March for Dignity and LGBT+ activists.
The applicants request the ECtHR to find the violation of Article 14 in conjunction with Articles 3 andz 11 of the European Convention of Human Rights - degrading treatment and violation of freedom of assembly with a discriminatory motive.
The applicants put a special emphasis on the inaction of the State to prevent the violence that occured on July 5, the failure of the state to bring the organizers of the violence to justice, ineffective investigation of respective crimes, and negligence on the side of the Prosecutor’s Office to grant a victim status for the applicants.
It is of utmost importance to restore the rights of the applicants and hold the state accountable for its inaction.