სიყვარულს ვერ დაამარცხებ!
თბილისი პრაიდის ყოველწლიური კვირეული 1-8 ივლისს ბრუნდება! ტრადიციულად, ივლისის დასაწყისში ვუერთდებით ღირსებისა და სიამაყის თვეს, რომელიც მთელს მსოფლიოში აღინიშნება.
პრაიდის კვირეული ლესბოსელი, გეი, ბისექსუალი, ტრანსგენდერი და ქვიარ ადამიანებისთვის ერთმანეთის დანახვის, გაერთიანების, თავისუფალი თვითგამოხატვისა და საკუთარი უფლებებისთვის ბრძოლის უნიკალური შესაძლებლობაა. პრაიდის კვირეულის ჩატარება კიდევ უფრო მნიშვნელოვანი და პოლიტიკურია საქართველოში, სადაც ქვიარ მოძრაობის გავლენიანი მოწინააღმდეგეები გამიზნულად უშლიან ხელს ადამიანის ფუნდამენტური უფლებების დაცვას, თესავენ სიძულვილს და ავრცელებენ პუტინისტურ იდეოლოგიას.
გვჯერა, რომ 2023 წლის თბილისი პრაიდის კვირეულის ჩატარებით:
გავაძლიერებთ თემს;
ავამაღლებთ საზოგადოების ცნობიერებას;
უფრო აქტიურად მოვითხოვთ ჩვენი უფლებების დაცვას;
შემოვიკრებთ მხარდამჭერებს სხვადასხვა სფეროდან;
წარმოვაჩენთ ლგბტქი კულტურასა და ისტორიას.
წელს, თბილისი პრაიდის კვირეული მოიცავს პოლიტიკური, კულტურული და აკადემიური ხასიათის დახურულ ღონისძიებებს, მათ შორის საერთაშორისო ლგბტქი კონფერენციასა და პრაიდის ფესტივალს.
შემოგვიერთდით! მიიღეთ მონაწილეობა 2023 წლის პრაიდის კვირეულში და მხარი დაუჭირეთ ქვიარ ადამიანების ღირსეულ ცხოვრებასა და თანასწორობას საქართველოში.

Love can’t be defeated!
Prepare for an unforgettable experience as Tbilisi Pride Week 2023 returns from July 1st to 8th! Join us as we celebrate the month of dignity and pride, coming together to embrace love and fight for LGBTQI rights.
Pride Week is a special occasion for the lesbian, gay, bisexual, transgender, and queer communities to unite, express themselves freely, and stand up for their rights. Pride Week is more significant and political in Georgia, where influential adversaries purposefully impede the protection of fundamental human rights, foster hatred, and propagate divisive ideologies. It's a time when we come together to overcome challenges and promote understanding and acceptance.
During Tbilisi Pride Week 2023, we will:
Empower our community, fostering unity and resilience.
Raise awareness among the public, challenging stereotypes and prejudices.
Demand the protection of our rights with passion and determination.
Build alliances with supporters from various fields.
Showcase the vibrant LGBTQI culture and rich history that shapes our community.
This year's events include closed political discussions, cultural showcases, and academic gatherings. Immerse yourself in the International LGBTQI Conference, where thought leaders worldwide shape equality’s future. And don't miss the vibrant Pride Festival, a celebration of art, music, and acceptance.
It's time to stand together against discrimination. Join us in creating a future where love prevails, and everyone can proudly be themselves. Save the date, gather your friends, and be part of Tbilisi Pride Week 2023. Together, we can make a difference and create a world where love conquers all.